Måndag 10-19
Tisdag- Fredag 10-17
För avvikande öppettider se:
Öppettider
Vad sägs om att bygga ett högt duplotorn där varje duplobit är en bön till Gud eller att alla får skriva/rita sin bön till Gud på en lapp som man lägger i en burk och sen får ta upp och be som middagsbön? Kategorier som exempelvis:
- Bön för andra och varandra
- Böner kopplat till undervisning
- Förlåt-Böner m.m fyller boken på ett mycket inspirerande sätt.
Alexandra Hyllerud och Birgitta Örjestad har många års erfarenhet av att jobba med barn och bön runt om i Sverige. De har stött på många frågor om hur man gör för att lära sin barn att be och har nu därför samlat 100 kreativa böner för både församling och familj i en och samma bok. Syftet är att barnen ska tycka det är roligt att be till Jesus och även lära sig hur man kan be och tacka Jesus tillsammans i sin familj eller barngrupp! En pocketbok som är lätt att ha med sig i väskan till samlingen, ha i kyrkan eller lättillgänglig hemma.
Med kreativa bilder illustrerade av Eduardo S. Souza
365 bibelaktiviteter för barn kan man börja med när som helst på året. Den är fylld med bibelberättelser från Första Moseboken till Apostlagärningarna.
Barnen kommer att ha väldigt roligt när de försöker klara av den dagliga aktiviteten!
Labyrinter
Finn felen
Prick-till-prick<p< Problem
Rita färdigt och färglägg bilder
Hitta tecknarens misstag
Letar du efter något som är både roligt och lärorikt för dina barn (4-7 år) – och som dessutom låter dem bekanta sig med Bibeln?
I Aktivitetsbibeln – för yngre barn hittar du 17 välkända historier ur Bibeln som berättas på en lagom svår nivå. Läs de korta berättelserna tillsammans med barnen. Varje berättelse följs av kluriga utmaningar och roliga pyssel som upprepar och förstärker budskapet. Här finns flera timmars aktiviteter!
Aktivitetsbibeln – för yngre barn är rikt illustrerad och en komplett upplevelse som ger barnen tillfälle att leka, läsa och lära känna Gud på en och samma gång!
100 aktiviteter! Passar för ålder: 4-7 år
Exempel på pyssel:
Klistermärken Finn felen Labyrint Prick till prick Färglägg bibelversen Hitta sakerna Hur många blir det? Hitta rätt par
Alfons kalasbok är en fristående bok baserad på Gunilla Bergströms bokfigur Alfons Åberg.
Den här vackra boken, baserad på Lewis Carrolls välkända berättelse, kommer att ge alla sagoälskare en magisk lässtund.
Katten Yngve tror att han allt kan och vet, men då får biet Bus berätta om säkerhet.
Mycket blir galet och går lite på tok, men vilken tur att biet Bus är så klok.
Om hjälm, reflex och flytväst, kan du läsa här. Du är riktigt säker när du detta bär
I Att växa som familj guidar författaren Cynthia Geisen barn och vuxna genom de många frågor och blandade känslor en stjärnfamilj kan ställas inför. I slutänden är det kärlek, medmänsklighet, förståelse, tålamod och en stor dos humor som är de allra bästa verktygen när det gäller att finna trygghet och glädje i den nya familjesituationen!
Texterna är hämtade ur Barnens bästa bibel, av Sören Dalevi och Marcus Gunnar-Pettersson.
I den här boken får vi följa Bävern Ottar och hans vänner när de får lära sig om avundsjuka, förlåtelse och äkta vänskap. Men det blir också en hel del äventyr, uppdrag och mycket spänning förstås.
Under hela sitt liv har Monica arbetat med utbildning, film och media. Det var när hon jobbade på SVT, Umeå som visionen om bävern Ottar föddes. Monica vill med boken spegla den fantastiska naturen och fjällvärlden i Norrlands inland där hon själv har bott i större delen av sitt liv. Bävern Ottar är uppkallad efter Monicas farfar som lärde henne mycket om naturen och djurlivet.
Bland vackra illustrationer, lärorika texter och underbar natur tar Monica med oss på en fantastisk resa. Boken är en del i en serie.
Passar åldrarna 3-8 år | 76 sidor / hardcover
Det här är bilderboken för det vetgiriga barnen som både vill lära sig något om naturen och om Gud
Det här biet vill inte dela med sig av sin nektar. Ingen annan ska få av den! Medan alla de andra bina arbetar tillsammans flyger han iväg för att sörpla nektar och glufsa i sig pollen på egen hand.
Slurp! Slurp! Rap!
Men en dag sätter biet i sig lite för mycket …
Steve Smallman och Jack Tickle har gjort en bilderbok om att upptäcka glädjen i att dela med sig.
Barnens egen klassiker fyller 95 år! Här möter gamla troll nutiden - bland vilda häxor, älvor och troll, bland helt vanliga barn som du och jag - utspelar sig de mest fascinerande äventyr där både fantasin och det magiska får fritt spelrum.
Fem helt nyskrivna sagor och tre klassiker: Ringen av Helena Nyblom, illustrerad av mästaren John Bauer. Ulf Stark medverkar med en ny oändligt sorglig och vacker saga, Skuggflickan och hennes bror, illustrerad av Anna Höglund. Övriga medverkande är H C Andersen, Hans Arnold, Lotta Gahrton, Ylva Karlsson, Marie-Anne Knutas, Maria Lundgren, Katarina Mazetti, Elisabeth Nyman, Einar Norelius och Filippa Widlund.
Årets jubileumsutgåva har 128 sidor!
Det är läggdags och Bojan ska borsta tänderna när han kommer att tänka på att en polisbil körde förbi förskolan under förmiddagen. Han frågar mamma om hon kört en polisbil, och det har hon. För mamma Bibbi har kört nästan alla sorters bilar, hon älskar allt med en motor i. Hon har till och med jobbat som polis och kört radiobil. Hon berättar för Bojan om hur det går till som polis, när man får sätta på sirenerna, vilken utrustning de har med sig och vad de gör när de fångat en tjuv. Efter ett tag kommer Bojans katt Tussan och stör. Hon välter ner tandborstmuggen och Bojan frågar om mamma räddat något djur någon gång. Och det har hon, när hon var polis. Det var en liten hundvalp som sprungit bort i skogen. Några svampplockare hade sett hunden, men kunde inte få med sig den. Men Bojans mamma hittade dit med sin GPS-sändare och en karta. Och med lite list och en gammal smörgås fick hon valpen att följa med henne till polisbilen också.
Johan Anderblad, den välkände programledaren från Bolibompa, gör med böckerna om Bojan debut som författare. De många progam han producerat om fordon för SVT har gjort att han blivit något av en expert vid det här laget. Han känner sin målgrupp och kan med van hand skriva så att det blir både spännande och intressant för åldern då barnen är som mest fascinerade av stora fordon. Illustrationerna är gjorda av Filippa Widlund som med mjuka runda former gör de hårda kalla fordonen mer mänskliga, samtidigt som de ändå är helt korrekta och lätta att känna igen.
Tidigare böcker i serien är Bojan och brandbilen och aktivitetsboken Måla och pyssla med Bojan.